LG Arnold a LG Auckland – repky rezistentné voči verticiliovému vädnutiu
Neustále rastúci výnosový potenciál repky je výsledkom šľachtiteľskej práce a množstva inovácií, ktoré pomáhajú úrodu zvyšovať, alebo chrániť.
Verticílium je na vzostupe
Na veľkom počte inovácií a vysokom heteróznom efekte sú postavené aj minuloročné novinky spoločnosti Limagrain – hybridy LG Arnold a LG Auckland. Repky tejto generácie prichádzajú s ďalším vylepšením, a to s kvantitatívnou rezistenciou voči verticíliovému vädnutiu repky (Verticillium dahliae). Zatiaľ čo v minulosti sme sa stretávali s inými chorobami, s ktorými si vieme poradiť chemickou cestou, pri verticíliovom vädnutí chemické riešenie nemáme a nezostáva nič iné, než sa spoľahnúť na genetiku. Zvyšujúci sa výskyt patogénu pozorujeme už dlhšiu dobu a v posledných rokoch sa stáva častou príčinou nízkych úrod. Predovšetkým vysoká koncentrácia repky v osevných postupoch nahráva rastúcemu zastúpeniu tejto choroby na našich poliach.
Ďalším problémom je sejba kapustovitých medziplodín. Do akej miery prispieva k zvyšovaniu napadnutia verticíliom výskyt výdrolov repky a horšia ochrana koreňov proti kvetárke kapustovej sa môžeme len domnievať. Žiadne relevantné dáta nie sú k dispozícii. Obe novinky, LG Arnold aj LG Auckland, majú veľmi dobré hodnotenie voči verticíliu v interných pokusoch spoločnosti Limagrain.
Hodnotenie prebieha jednak na dvoch inokulačných platformách, ako aj na všetkých testovacích lokalitách počas skúšania pred a po prihlásení hybridov do registračných skúšok. Popri interných pokusoch môžeme prezentovať nezávislé hodnotenie napríklad poľského COBORU (graf 1).
Môžeme teda sľúbiť, že pri oboch hybridoch bude pri zbere oveľa zdravšie, zelené strnisko. Z ďalších vlastností je u oboch hybridov samozrejmosťou nepukavosť šešulí, odolnosť voči fóme s génom Rlm7 a tiež odolnosť voči vírusovej žltačke okrúhlice TuYV (Turnip Yellow virus). Že sú oba hybridy mimoriadne výnosné, dokazujú čerstvé výsledky slovenského ÚKSÚPu – pri 2021 – 2022 viď graf 2 a výsledok postregistračného skúšania českého ÚKZÚZu – pri 2022 viď tab.
Raný, prvý k sejbe, prvý na zber
Nebýva časté, aby sme mohli na trh uviesť naraz dva hybridy, avšak obidva: LG Arnold a LG Auckland, sa svojimi vlastnosťami natoľko líšia, že je vhodné dať agronómom na výber. Na jednej strane stojí raný hybrid LG Arnold, ktorý sa riadi heslom „Prvý k sejbe, prvý na zber“. Jeho jesenný vývoj je pozvoľný a vyhovie všetkým poľnohospodárom, ktorí radi sejú repku včas z akýchkoľvek dôvodov. Dnes – vyškolení nedobrým počasím predchádzajúcich ročníkov – chce začať siať skoro každý, komu to podmienky umožnia. LG Arnold neprerastie, v dobrom zdraví prečká zimu, stačí vytvoriť mohutný koreňový systém a k zberu bude pripravený medzi prvými, podobne ako predtým pestované Alicante.
Posledné k sejbe, včas na zber
LG Auckland je pravým opakom hybridu LG Arnold vzhľadom k jesennému vývoju. Na jeseň rastie rýchlo, vytvára veľmi bujný porast a znesie neskorú sejbu. Na jar je jeho vývoj stredne rýchly, na zber bude porovnateľný ako celý stredne raný sortiment odrôd, teda včas. „Zasiať neskôr a zožať včas“ by bol ten najvhodnejší slogan pre hybrid LG Auckland. Oba hybridy majú veľmi dobrú odolnosť voči fómovej hnilobe (Phoma lingam) a nie je potrebné ich kvôli tejto chorobe na jar ošetrovať. Aplikáciu azolov a regulátorov rastu odporúčame do neskoršieho termínu na potlačenie dlhého rastu. Oba hybridy sú robustné, hlavným kľúčom k úspešnému pestovaniu je zakrátenie. Oba hybridy pokvitnú uprostred pelotónu ostatných repiek. Nepukavé šešule a odolnosť voči TuYV pomôžu ustrážiť výnos až do zberu.
Veríme, že si oba hybridy nájdu cestu na pozemky poľnohospodárov v nadchádzajúcej sezóne a zabezpečia výnosom poisteným kľúčovými vlastnosťami najvyššiu rentabilitu výroby repky v podnikoch.
Ing. JIŘÍ MATUŠ
produktový manažér Limagrain Česká republika