Kukurica – kráľovná krmív pre dojnice
Opäť sa rozhodujeme aké plodiny a na akej výmere na jar zasiať na naše polia. Pokiaľ má podnik stále chov dobytka, najmä dojníc, potom značnú časť výmery tvorí kukurica. So zvyšujúcou sa úžitkovosťou tvorí spravidla celoročne stabilná kukuričná siláž najväčší podiel objemových (vláknitých) krmív. Tie tvoria minimálne 50 % sušiny kŕmnej dávky. Kravy (prežúvavce všeobecne) vedia veľmi efektívne tráviť práve vláknité krmivá. V závislosti na ich stráviteľnosti tiež vedia využívať značné množstvo živín (najmä energie), ktoré obsahujú. V tejto krátkej glose len pripomeniem princípy, ktoré musíme rešpektovať pre zdravú a ekonomickú produkciu mlieka (mäsa). Každý aspekt, ktorý spomínam si zaslúži hlbší rozbor pre jeho dostatočné zohľadnenie v našich chovoch.
Vláknina
Stráviteľnosť vláknitých štruktúr (NDF) rastlín je v priamej úmere potenciálu živinového zisku z týchto rastlín, predovšetkým v procese bachorovej fermentácie. Rovnako tak rýchlosť degradability celej rastliny priamo limituje rýchlosť pasáže tráviacim traktom. Zjednodušene, čím je krmivo stráviteľnejšie, tým viac ho môže dojnica prijať a získať viac živín (Oba, Alen 1988: +1 % SNDF = + 0,25 litra mlieka). S rastúcou úžitkovosťou sa v kŕmnej dávke dojníc zvyšuje podiel jadrových krmív, vrátane škrobu. To má opäť svoje limity. Musíme veľmi uvážene bilancovať degradabilitu živín pri nutnosti zachovania zdravého fungovania bachorového ekosystému. Neuvážené prekrmovanie škrobom znižuje pH, tým je znova znížená schopnosť celulolytických baktérií tráviť vlákninu a získavať z nej živiny.
Škrob
Zjednodušený pohľad na kukuričný škrob podľa typu zrna je platný v bachorovej degradabilite iba pri suchom zrne. Mechanizmom rozdrvenia a funkčným systémom jeho úpravy vieme značne ovplyvniť jeho využiteľnosť. V kukuričnej siláži dávno neplatia školské poučky o „naťuknutom zrne“. Dnes vieme, že zrno v kukuričnej siláži musí byť riadne rozdrvené na najmenej 8 kúskov. Potom dochádza k dostatočnému napučaniu škrobových zŕn. Vo vlhkom a kyslom prostredí zároveň k dostatočnej degradácii prelaminových (zeinových) väzieb. Tým sa škrob zo zrna dostatočne sprístupní pre bachor už po 2 mesiacoch fermentácie, bez ohľadu na typ zrna v pôvodnom hybride. Tento proces vedie až k menej žiaducej rýchlej degradabilite (viď. pokus VÚŽV 2020-2021, Záverečná správa 16. 4. 2021). V našich podmienkach ako alternatívu dojniciam spravidla poskytujeme škrob z obilnín. Ten je vždy rýchlo degradovateľný. Prílišnou orientáciou na škrob bez rešpektovania základných fyziologických princípov trávenia prežúvavcov sa dostávame do slepej uličky. Vytvárame si nezdravé limity pre riziko alimentárnych porúch a nutnosť doplnenia TMR dojníc drahými doplnkami. To, predovšetkým v dnešnej dobe, znamená neprimeranú ekonomickú záťaž kŕmnej dávky.
LG Animal Nutrition
Spoločnosť Limagrain je riadená farmármi, ktorí už v roku 1977 vzniesli požiadavku na hľadanie cesty k tým najvýhodnejším silážnym kukuričným hybridom. Prečo najvýhodnej-ším? Musia spĺňať hneď niekoľko zásadných podmienok: Vysokú hektárovú úrodu suchej hmoty, požadované agronomické vlastnosti (skorosť, plasticita, pevnosť stebla, rýchlosť dozrievania, a iné). Ďalšími sú vysoký zisk energie z hektára, nadpriemerná stráviteľnosť, a tým vysoká živinová (najmä energetická) hodnota pre zvieratá. Prvý výsledok šľachtenia bol prvýkrát uvedený na trh v roku 1997(!), na Slovensku v roku 2007. Dnes už overenými hybridmi tejto kategórie sú napríklad LG 31.479 (FAO 400), Shannon (420) a iné. Ponuka spoločnosti dokáže samozrejme uspokojiť celý rozsah u nás pestovaných skupín FAO. Dnes po rozčítaní genómu kukurice dokážeme mnohé vlastnosti vyhľadať a šľachtením ovplyvňovať. Prémiové kukurice LG Animal Nutrition (LGAN) sú pre pestovateľa, a predovšetkým chovateľa, zárukou toho najvýhodnejšieho z hľadiska zdravého a ekonomického chovu dobytka, hlavne dojníc.
Zdroje informácií
Stále viac sa stretávame s neúplnými informáciami, ktoré sa nás snažia ovplyvňovať. Je nutné hľadať informácie overené a pravdivé. Spoločnosť Limagrain venuje nemalé úsilie a finančné prostriedky do vývoja a šľachtenia, ale tiež do verejného a nezávislého overovania svojich tvrdení. Európske univerzitné a výskumné pracoviská prinášajú dôkazy, ktoré potvrdzujú výnimočnosť hybridov radu LGAN a ich vyšší mliečny potenciál oproti kontrolným hybridom. Len v roku 2012 to boli 2 univerzity a 2 výskumné ústavy, ktoré tieto tvrdenia overovali a potvrdili. Medzi nimi tiež projekt Jagellonské univerzity v Krakowe. U našich susedov v Českej republike bol v roku 2015 uskutočnený prevádzkový pokus v 1. Zemědělské, a. s., v Chorušicích na Mělnicku. Ten tiež potvrdil vyššiu dojivosť s hybridom LGAN až o niekoľko litrov (dokonca s nižším podielom škrobu). Ďalším vedeckým dôkazom bol experiment vykonaný Výskumným ústavom živočíšnej výroby, Praha Uhříněves, stanovenie stráviteľnosti in vivo (v bachore laktujúcich kráv). Vyššia stráviteľnosť NDF (vrátane prepočítanej NEL) môže priniesť benefit v podobe vyšších tržieb za predané mlieko. Pre priemernú mliečnu farmu s 350 kravami (300 dojníc) výpočet potvrdil ročný minimálny nárast tržieb o 75 000 €.
Ing. Eduard Hanina
LGAN špecialista