Príprava novej sezóny 2023 v plnom prúde
Po dvoch rokoch pandémie sa dňa 22. novembra 2022 v Nitre uskutočnila v tradičnom formáte odborná konferencia spoločnosti Limagrain Slovakia, s. r. o., zameraná na predstavenie kompletného portfólia odrôd jarín pre sezónu 2023. Hostia z radov poľnohospodárov sa oboznámili s etablovanými, najmä však novými odrodami kukurice, jačmeňa, slnečnice, sóje, hrachu, ale aj tritikale a ľanu, ktoré boli predstavené v kontexte dosiahnutých výsledkov v pokusoch ako aj v praxi.
Hostí podujatia privítal Ing. Ondrej Takáč, Country manager spoločnosti Limagrain Slovensko. V úvode informoval o fúzii spoločnosti Limagrain Central Europe Cereals,
s. r. o. so sídlom v Prahe a Limagrain Central Europe, o.z. SLOVAKIA,
ktorej spojením od 1.12.2021 vznikla najsilnejšia osivárska a šľachtiteľská spoločnosť
na slovenskom trhu Limagrain Slovakia, s. r. o., s dominantným zastúpením
vo všetkých dôležitých poľných plodinách:
„Konkrétne v repke sme číslom jedna, rovnako v jarnom jačmeni s neuveriteľným viac ako 86% podielom na trhu.
Taktiež v pšenici ozimnej sme jednotkou na slovenskom a českom trhu.
V kukurici sme obsadili tretiu pozíciu, pričom v Českej republike sme dlhodobo dvojkou.
V slnečnici nám na Slovensku patrí tretie miesto, resp. štvrté na českom trhu.“
Zrnová kukurica – naďalej zisková plodina
„Kukurica je perspektívnou plodinou, čo platí aj pre nasledujúcu sezónu. A to napriek tomu, že sezóna 2022 bola poznačená extrémnym suchom a nerovnomerným rozdelením zrážok, resp. ich nedostatkom. Pestovanie kukurice v prvom rade ovplyvnili náklady na pestovanie a sušenie. Ziskovosť kukurice ovplyvňuje dopyt a cena, pričom na druhej strane je to ponuka v závislosti od dosiahnutej úrody. Základom úspechu je dobré a kvalitné osivo,“ uviedol Ing. Jiří Matuš, produktový manažér spoločnosti Limagrain, zdôraznil ale, že pri tohtoročných cenách za energie sa do popredia dostáva zberová vlhkosť zrna a jeho sušenie. „Čo však cenu kukurice ovplyvňuje najviac je ponuka a tá súvisí s dosiahnutou úrodou,“ dodal. Výšku produkcie kukurice v tomto roku zásadne ovplyvnilo sucho, ktoré postihlo nielen Slovensko, ale aj Francúzsko, Nemecko, Maďarsko a ďalšie krajiny. Podľa odhadu ŠÚ SR dosiahne celková produkcia kukurice na Slovensku v roku 2022 cca 800 tisíc ton, čo je v porovnaní s rokmi priaznivými pre jej pestovanie o polovicu menej. V Európe je očakávaný podobný pokles v úrodách. Podľa j. Matuša je reálne, že sa cena za kukuricu, ktorá je dnes na úrovni 330 – 340 €/t udrží a v roku 2023 bude mať kukurica najlepší odbyt zo všetkých komodít.
Cielene nastavená ponuka
Dlhodobo cielené nastavené šľachtenie zrnových hybridov kukurice, zamerané na dosahovanie čo najvyšších úrod pri nízkych zberových vlhkostiach zrna v kontexte podmienok vnútrokontinentálnej klímy vyústilo do ponuky hybridov kukurice nastavených pre slovenský trh vo FAO 300 až 450. Z najskoršieho zrnového segmentu je k dispozícii v tomto roku uvedený LG 31.305 (FAO 300) s výborným uvoľňovaním vody zo zrna. Vhodný je najmä do repnej výrobnej oblasti, prípadne do vyššie položených oblastí a na horšie pôdy. Podľa J. Matuša sa uplatní hlavne v suchých rokoch ako je aj tento, v ktorých dokáže vytvoriť dobré úrody zrna. Novinka pre sezónu 2023 – LG 31.325 Limagold (FAO 320) má podľa J. Matuša všetky predpoklady presadiť sa v danom skorostnom segmente. Vyznačuje sa veľmi dobrým stay-green efektom. V interných pokusoch v rokoch 2020 a 2021 po odpočte nákladov na sušenie dosiahol ekonomiku 2 927 eur na hektár. V ponuke vhodne doplní LG 31.330 (FAO 320) s registráciou na Slovensku, ktorého prednosťou sú dobré úrody kvalitného zrna aj v horších agroklimatických podmienkach. V kombinácii s nízkou zberovou vlhkosťou sa radí medzi hybridy s výbornou ekonomikou pestovania na zrno.
Overené praxou
Pestovateľsky etablovaný LG 31.377 (FAO 340) svoju výkonnosť a stabilitu pravidelne potvrdzuje v praxi, napr. v Agrospole Košice dosiahol 11,7 t/ha pri 14 % vlhkosti zrna. Prednosťou ďalšieho zrnového hybridu LG 31.390 (FAO 380) je vyššia odolnosť voči suchu (najmä na ťažšej pôde pri vyššom výsevku). Špecifikom tohto hybridu je podľa J. Matuša veľmi tenké vreteno so 16 radmi zrna vďaka čomu dobre uvoľňuje vodu v závere vegetácie. Keďže vytvára fixný typ klasu, je odporúčaný vyšší výsevok na úrovni 80-tisíc zŕn na hektár, čo pretaví do vyššieho počtu šúľkov a teda do vyššej úrody. Svoje vlastnosti preukázal v praxi naprieč Slovenskom, napr. Chiara, s. r. o. Michalovce 11,9 t/ha, PD Bošáca 13,1 t/ha (pri 14 % vlhkosti zrna). Môže sa využiť aj na výrobu siláže, pričom stráviteľnosťou rezanky je porovnateľný s etablovaným silážnym hybridom Shannon.
Líder ponuky zrnových kukuríc
Superlatívami sa vyznačuje kompaktný zrnový hybrid LG 31.415 Invador (FAO 410) – podľa J. Matuša aktuálne najúrodnejší a najspoľahlivejší hybrid z ponuky spoločnosti Limagrain: „Dopad sucha na porasty kukurice bol v tomto roku výrazný avšak LG 31.415 Invador dokáže prekonať aj takéto nepriaznivé podmienky a poskytnúť dobré úrody pri veľmi dobrej zberovej vlhkosti zrna.“ Vzhľadom na FAO skupinu sa v úrodách presadil hlavne v južných oblastiach Slovenska, pričom poskytuje nadpriemerné úrody aj v horších podmienkach a pôdach. „Na intenzitu pestovania „odpovedá“ rekordnými úrodami zrna,“ dodal zástupca spoločnosti. Napr. v poloprevádzkových pokusoch v roku 2021 v AGRONATUR Jasová dosiahol 12,92 t/ha pri zberovej vlhkosti 18,4 %, AGROLENS spol., s. r. o. Dunajská Streda 14,8 t/ha pri zberovej vlhkosti 20,5 %. Do pestovateľsky dobrých podmienok a intenzívne nastavených technológií je určený LG 31.455 – Lineade (FAO 450). V poloprevádzkových pokusoch v roku 2020 a 2021 dosiahol v drvivej väčšine úrody nad priemerom úrod pokusov, aspoň jeden výsledok za všetky: PD Sokolce 13,5 t/ha pri zberovej vlhkosti 18,9 %. Vzhľadom na skorosť je zvlášť vodný pre najjužnejšie oblasti Slovenska.
LGAN hybridy kukurice – o krok vpred v kvalite a úrode
„Porasty silážnej kukurice v tomto roku poznamenalo sucho a extrémne vysoké teploty. Z pohľadu šľachtiteľov a pre informovanosť pestovateľov je viac než zaujímavé porovnanie kvalitatívnych parametrov, najmä stráviteľnosti vlákniny, obsahu škrobu ako aj ostatných parametrov v špecifických podmienkach pomaly sa končiacej sezóny.“
Uviedol Ing. Attila Demeter, regionálny zástupca spoločnosti Limagrain, počas odbornej konferencie v Nitre. Pre uľahčenie výberu a presnejšie porovnanie hybridov do konkrétnych podmienok zaviedol Limagrain index LGAN Milk+. Ten predstavuje komplexný pohľad na silážny hybrid, ktorý v sebe zohľadňuje či už potreby zootechnika, tak aj agronóma. Index LGAN Milk+ vyjadruje koľko mlieka je dojnica schopná nadojiť z každého jedného hektára. Čo sa týka zootechnických parametrov základom výpočtu LGAN Milk+ je uznávaný systém hodnotenia kvality silážnej kukurice MILK 2006, ktorý predikuje príjem, hodnotí kvalitu sušiny kukuričnej siláže s ohľadom na obsah škrobu, stráviteľnosť neutrálne detergentnej vlákniny, obsah proteínov, atď.
Tieto zootechnické parametre doplnili o reprezentatívne výnosové dáta z bežných plôch. Podľa A. Demetera ide o prehľadné vyjadrenie funkčnosti silážnej kukurice na základe výsledkov dosiahnutých v našich klimatických podmienkach. Uvedené potvrdili výsledky z 35 lokalít zo západnej Európy, z ktorých 20 lokalít bolo v intenzívnych podmienkach a 15 v podmienkach zhoršených, vystavených najmä stresu zo sucha. Z hodnotenia vyplynulo, že ak je porast kukurice postihnutý suchom, ako tomu bolo v tomto roku, a je zasilážovaný do ideálnej zberovej sušiny, t. j. do 35 %, je stráviteľnosť vlákniny vyššia, avšak pozberaná hmota obsahuje menej škrobu, dôsledkom čoho je produkčný potenciál nižší.
Konkrétne porovnávaný bol LGAN hybrid LG 31.268, ktorý je najpestovanejším silážnym hybridom spoločnosti Limagrain v západnej Európe s konkurenčnými kontrolnými hybridmi, pričom zber sa uskutočnil pri ideálnej sušine. LG 31.268 znášal sucho lepšie – poskytol vyššiu úrodu suchej hmoty, taktiež mal vyšší obsah škrobu. Stráviteľnosť vlákniny bola pri LG 31.268 cez 54 %, čím sa naplno prejavilo šľachtenie LGAN zamerané na vyššiu stráviteľnosť vlákniny, v prípade konkurenčných hybridov bol tento parameter významne nižší. Vo výsledku produkčná účinnosť na tonu suchej hmoty pri LG 31.268 dosiahla 1 347 litrov mlieka, pri kontrolných hybridoch 1 200 litrov mlieka. V prípade indexu LGAN Milk+ (produkcia mlieka z jedného hektára) pri LG 31. 268 dosiahla +5 000 litrov mlieka v porovnaní s priemerom kontrolných hybridov. Po‑ dobné výsledky boli dosiahnuté v pokusoch českého ÚKZÚZ‑u v roku 2018, v ktorých hybrid LG 31.277 (pestovaný aj na Slovensku) dosiahol v suchých podmienkach 20 424 litrov mlieka a horšie kontrolné hybridy 18 900 litrov mlieka.
LGAN kukurice
V tomto roku uvedený najskorší hybrid kukurice Dignity (FAO 175) je určený pre pestovateľov hospodáriacich v podhorských oblastí pestovania, kde hlavným kritériom je schopnosť dozrieť do potrebnej zberovej sušiny. LG 31.217 (FAO 220) má podľa zástupcu spoločnosti najlepší pomer zrna k zelenej hmote. Vďaka silnému stay‑green efektu ostáva dlho v optimálnej sušine a ponúka tak dlhšie zberové okno. Skorosťou, prispôsobivosťou a rýchlym počiatočným rastom sa vyznačuje LG 31.224 (FAO 230), taktiež vyniká v odolnosti proti chladu a suchu. LG 31.277 (FAO 280) sa presadil ako výborný skorý silážny hybrid s veľmi dobrou kombináciou agronomických a zootechnických vlastností.
Nový, perspektívny LGAN hybrid – LG 31.331 (FAO 340) v ponuke nahradí LG 31.295. „Je to náš aktuálne najlepší silážny hybrid, zaujímavý aj z agronomického hľadiska. Jeho odolnosť voči suchu, bola preverená aj v podmienkach Maďarska, Srbska a Rumunska. V interných pokusoch Limagrainu (2020) dosiahol v indexe Milk+ až 28 898 kg mlieka z hektára,“ uviedol k jeho prednostiam A. Demeter. Druhým rokom na trhu je LG 31.383 (FAO 370), pre ktorý je charakteristická výborná stráviteľnosť vlákniny a vysoký obsah škrobu. „V podstate je skoršou kópiou pestovateľsky výnimočného hybridu Shannon. Vyniká vysokou objemovou hmotnosťou zrna zub aj podielom škrobu,“ dodal A. Demeter, podľa ktorého je možné ho ponechať na zrno pri prijateľných zberových vlhkostiach. Veľmi dobre zvláda aj sucho. V interných pokusoch spoločnosti (2019) dosiahol v Milk+ 27 835 kg mlieka z hektára.
LG 31.479 (FAO 400) je z radu vitálnych, stredne neskorých silážnych hybridov, vytvára robustné, dobre olistené rastliny. V neskoršej vývojovej fáze vie udržať lineárny nárast sušiny i škrobu. Súčasne si zachováva vysokú hladinu cukrov, čo je nepriamy ukazovateľ vitality a vysokej stráviteľnosti bunkových stien. V pokusoch spoločnosti v roku 2019 dosiahol v indexe Milk+ 28 198 kg mlieka na hektár. Dvojica úspešných hybridov Shannon (FAO 420) a Aapotheoz (500) sú podľa A. Demetera vďaka nesporným kvalitatívnym a pestovateľským prednostiam najpestovanejšie silážne hybridy na Slovensku.
V nasledujúcej sezóne doplní Shannon veľmi podobný hybrid LG 31.459 (FAO 420) s ešte lepším zdravotným stavom. Ponuku uzatvára najneskorší hybrid LG 31.558 (FAO 560) s veľmi dobrou reakciou na intenzifikačné faktory, pričom vyrovnané úrody poskytuje aj v extenzívnych pestovateľských podmienkach. Môže sa ponechať aj na zrno.
Slnečnica na vzostupe
„V pestovaní slnečnice sa postupne presadili technológie Express®, Clearfield® a Clearfield® Plus, čomu odpovedá aj ponuka spoločnosti Limagrain pre rok 2023, zostavená z etablovaných ako aj absolútne nových hybridov slnečnice,“ uviedla Ing. Sylvia Mayerová, regionálna manažérka spoločnosti Limagrain, zároveň vzhľadom na rozkolísaný trh potvrdila stúpajúci záujem o pestovanie slnečnice.
Pre Express® technológiu je k dispozícii LG 50.479 SX, skorý, nadpriemerne úrodný hybrid, veľmi dobre znáša sucho, čo preukázal v aktuálnej sezóne. Benefitom je dobrý zdravotný stav, zvlášť odolnosť proti hubovým chorobám. Odoláva chladu, čo je výhodou v prípade skoršej sejby s cieľom čo najlepšie využiť dostupnú vlahu po zime. Za všetko výsledky z praxe, napr. v lokalite Levice dosiahol 2,8 t/ha. V PD Kolárovo v okrese Komárno dosiahol 4,1 t/ha. Presadil sa aj na východe Slovenska v lokalite Revúca s 3,7 t/ha.
V tomto roku uvedený LG 58.630 CL – skorý veľmi úrodný hybrid S. Mayerová odporúča na ťažšie pôdy pri uplatnení intenzívne nastavenej technológie. Prednosti hybridu potvrdili výsledky SPZO zo štyroch lokalít v ČR (2022), kde skončil ako tretí najúspešnejší.
Ďalšia tohtoročná novinka LG 50.550 CLP je podľa zástupkyne spoločnosti nenáročný hybrid s vysokým úrodovým potenciálom, vhodný do všetkých oblastí pestovania slnečnice. V pokuse v okrese Nové Zámky, v lokalite Aňala realizovanom v roku 2021 zvíťazil, dôsledkom čoho bol v tomto roku zaradený aj na bežnú plochu a potvrdil svoj úrodový potenciál. Úspešný bol aj v pokusoch SPZO na Slovensku v roku 2022, v ktorých obsadil druhé miesto.
Stálicami v ponuke sú vysokoolejnatý LG 54.92 HO CL a LG 54.78 – konvenčný hybrid s veľmi dobrou odolnosťou proti suchu a chorobám.
Viera Uvírová, Profipress